Motýlí rekordy

Svět hmyzu je jednoznačně na naší planetě nejobdivuhodnějším prostředím. Hmyzích druhů existují statisíce a vědcům dělá potíže je vůbec pojmenovat, natož je zkoumat pod drobnohledem. Bezobratlí mohou některým lidem způsobovat značné problémy, počínaje fóbiemi a konče kontaktem s jedovatou látkou. Jistě máte všichni nebývalý respekt před jedovatými pavouky, anebo před rojem včel či náletem vos. Existuje však jeden druh, který se mezi lidmi těší velké oblibě, a jehož rozmanité barevné a tvarové variace odnepaměti přitahují entomology z celého světa. Ano, tušíte správně, jsou to denní a noční motýli.
motýlci na květinách
Rekordy a kuriozity přitahují pozornost snad nejvíce ze všech informačních portálů. Podle statistik jsou lidé především zvědaví na extrémy v mnoha podobách, a tak jistě nikoho nepřekvapí, že nás zajímá, jaké je největší rozpětí křídel ptáků, a který opeřenec dokáže vyvinout nejvyšší rychlost.
U motýlů není rozhodující rychlost letu, ale rozpětí křídel obdivujeme s mnohem větší úctou, než u ptactva. Vždyť jsou tato stvoření nesmírně křehoučká a uchopit je do dlaně pro ně někdy znamená smrtelné nebezpečí. Hmotnost i těch největších exemplářů se počítá na pouhé gramy a je vůbec s podivem, že něco takového se vůbec může vznášet ve vzduchu .
blue morpho

Tysania agrippina

Největším nočním motýlem na světě je Tysania agrippina (Tyza velká). Samice mají rozpětí horních křídel 33 cm, jejich domovinou jsou pralesy a stepi v dlouhém pásu od Brazílie přes Panamu až do Mexika. Zajímavé je, že vědci dosud nezjistili, čím se vlastně živí jejich housenky, tento noční druh totiž žije v ústraní a v úkrytech, a pohybuje se pouze po setmění.

Ornitophera alexandrae

Rekordmanem mezi denními druhy je Ptakokřídlec Alexandřin. Budí respekt délkou křídel 31 cm, navíc je zařazen mezi ohrožené druhy a obchoduje se s ním pouze na černém trhu. Housenky požírají jedovaté druhy podražců a jed v jejich tělech setrvává po celou dobu života dospělých jedinců, jsou tedy pro svou kořist jedovatí a navíc zbarvení podobně, jako vosy a sršni, tedy v kombinaci žluté a černé barvy.