Ochrana vašeho počítače a soukromí

Žijeme dnes ve světě, který už nemá pouze svou reálnou fyzickou podobu, ale rovněž i tu virtuální. Díky tomu, že je možné se v současnosti prakticky kdykoliv, odkudkoliv a s čímkoliv napojit na internet, máme celý planetu jako na dlani. Díky mobilnímu zařízení nebo počítači můžeme v reálném čase sledovat dění na druhé straně planety, naučit se nový jazyk nebo si dokonce přivydělat nějakou tu korunu navíc. Tento virtuální svět je velice fascinující, ale může být do jisté míry i poměrně nebezpečný. Číhají v něm totiž různá nebezpečenství, před kterými ale existuje ochrana.
bezpečnost pc

1. Viry – základním nepřítelem každého počítače, ale i chytrého mobilního telefonu jsou viry. Ty mohou být relativně neškodné nebo naopak mohou škodit až běda. Některé typy vám dokonce dokáží shodit i celý systém a vy ho tak budete muset znova přeinstalovat. Proti tomu se však dá relativně snadno bojovat, a to pomocí speciálních programů, takzvaných antivirů. Ty mohou váš počítač nebo mobil alespoň z části ochránit .

2. Ztracená data – s viry se do jisté míry pojí i možnost, jak ztratit důležitá data. Některé druhy je totiž mohou zakódovat tak, že už je nikdy neotevřete. Proto je vhodné ty nejdůležitější soubory zálohovat buďto na náhradní harddisk, nebo využít možnosti přenosného flash disku. Ty už dnes mají vcelku velkou kapacitu, a navíc nejsou ani příliš drahé.
antivirus

3. Otravní trollové – velkou nepříjemností mohou být i trollové a různí internetoví šmíráci, kteří se pohybují hlavně na sociálních sítích. Většina z nich je otravná pouze ve své virtuální podobě, ale někteří vás mohou začít špehovat i v reálném světě, což už může být velice nebezpečné. Proto je vhodné, když tedy musíte na sociálních sítích být, si nikdy nepřidávat nikoho, koho osobně neznáte. Tím se můžete vyhnout celé řadě problémů, které byste museli v budoucnu řešit.