Proč zrovna paintball?


Paintball je sport, simulující bitvu se střelnými zbraněmi. Rozděluje se na dva základní typy – military a speed (sportovní). První druh této hry se odehrává povětšinou v lese nebo v budovách k tomu určených (bunkry, staré haly, zříceniny). Hráči mají na sobě obvykle vojenské maskáče a samozřejmě paintballovou výbavu. Doba jedné bitvy může vzrůst až nad jednu hodinu. Používá se při ní také vysílačka, mapy, či kompasy. Každá má svou vlastní bojovou taktiku a bez toho, aniž by „vojáci“ spolupracovali je velice obtížné zvítězit.
hráč paintballu.jpg
Sportovní paintballse hraje na speciálních hřištích, kde jsou překážky poskládány z nafukovacích bariér. Stejně jako u military platí, že bez spolupráce se téměř nedá vyhrát. Když totiž půjde jedna půlka do ofenzívy a druhá zůstane hluboko u své báze (startovní prostor), soupeř si s nimi jednoduše poradí. Na rozdíl od střelců v lesích mají speed paintballisté na sobě tzv. slidovací (z anglického slide = klouzat) kalhoty, které napomáhají k lepšímu pohybu po trávě/koberci, barevné boty a dresy. V této hře jsou také k dispozici rozhodčí. Ti dohlížejí na správnost hry a mohou při porušení pravidel hráče vyloučit. Obě tyto varianty se můžou hrát na spoustu scénářů. Nejčastější je sebrání vlajky (capture the flag nebo center flag) a deathmatch.
Do základní výbavy patří:
·         maska
·         zbraň („gun“)
·         hlavňový kryt
·         rukavice
·         chránič krku (nákrčník nebo šátek)
·         popřípadě suspenzor, vesta a jiné
 
barevné cákance.jpg
Cílem hry je, tak jako ve válce, vyřadit tým protivníka zásahem ze zbraně, která vystřeluje barevné kuličky. Barva kuliček je různá. Také záleží na kvalitě, protože levné náboje často praskají už v hlavni nebo v zásobníku, čímž vám váš „gun“ znečišťují a zhoršují rychlost střely. Kuličky se rozdělují také podle tvrdosti. Měkké se používají výhradně při sportovním paintballu (speed paintball) a tvrdé jsou určeny k military a do vnitřních prostor (tělocvičny, haly).