Kdy dát dítěti volnost?

Jednoho dne přijde každý rodič do fáze, na kterou pochopitelně nebude připravený a bude se muset poprat s myšlenkou, jak ji zvládnout. Jak děti vyrůstají, mají čím dál tím větší potřebu zkoušet nové věci, seznamovat se s nepoznaným a postupně se odpoutat od skutečnosti, že rodiče jsou jeho nejlepší kamarádi.
Každé dospívající dítě potřebuje k jeho psychickému a fyzickému vývoji volnost, kterou mu musíte poskytnout v ten pravý čas.
nejlepší kamarádky

Večerka posunutá na pozdější hodiny

Už není pravidlem, že tomu bývá až na střední škole, kdy si děti přijdou pro svolení od rodičů, posunout jejich večerku na pozdější hodiny. V současnosti se už děti na základní škole snaží dospět mnohem rychleji, než tomu bylo kdysi. Je na vás, jak se s touto situací poperete a co vašemu dítěti svolíte.
Podněty, které mají na svědomí vaše rozhodnutí jsou rozhodující v případě, že bydlíte v ne příliš bezpečné čtvrti, přátelé vašeho dítěte patří mezi uličníky a pochopitelně v mnoha ohledech rozhoduje i prospěch, který má ve škole.
Dnešní doba vám však umožňuje, mít vaše dítě „pod dohledem“ prostřednictvím techniky neboli mobilního telefonu, bez kterého se mladí lidé dnes už nehnou z místa. V případě jakýchkoliv potíží nebo nejistoty, můžete vašemu dítěti zavolat a zjistit, jestli je v pořádku.
skákající lidé

Přespání na jiném místě

Středoškolákům už posunutá večerka zdaleka nestačí a mají potřebu být pryč z domova i v průběhu noci. Plánují si přespávání u kamarádů, oslavy narozenin, diskotéky nebo víkend na chatě.
Dát vašemu dítěti několik hodin až dní volného času na to, aby jich prožil bez vás, může způsobit více problémů než radosti, ale věřte tomu, že i to občas potřebuje.
noha na skateboardu
Vše rozhoduje o tom, jaké dítě jste si vychovali, co jste se mu snažili jako jeho rodiče celé dětství vrýt do paměti a kolik důvěry vůči němu máte – za všechna ta léta jeho dospívání.Jestli nenajdete ve vaší mysli jediný důvod k tomu, abyste mu to zakázali, ale pouze obavy z toho, jak to dopadne, je to ještě v pořádku a bránit mu k získání nových zážitků, byste neměli.
• Pokud vás ovšem zklame a dá vám jedinou příčinu k tomu, aby se příště takových podujatí nezúčastnilo, rozhodně mu budete moci říct příště „ne“. Alespoň do doby, než vás o jeho chytřejším smýšlení znova nepřesvědčí.