Proč vsadit na stavební technologii betonového plotu

V poslední době se na mnoha místech, ve městech i malých obcích, objevují ploty postavené z betonových prefabrikátů. Jsou to přesné, odlévané díly, zpevněné ocelovými armovacími komponenty, velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, s životností několika desítek let.

cihlová zídka

Jsou žádané hlavně kvůli přijatelné ceně a vlastnostem, s nimiž na trhu stavebních technologií mohou uspět v porovnání s jinými materiály, jako jsou tvárnice a tvarovky, ozdobné, duté i plné cihly. Výhody tohoto řešení plynou i ze samotné podstaty, jde o systém, který se snadno montuje a nevyžaduje zdlouhavou a nákladnou přípravnou činnost.

Betonový plot jako ozdoba parcely

Ploty postavené z betonových tenkých kvádrů se mohou stát ozdobou vaší zahrady. Připadá vám to podivné? Pak si uvědomte, že jde o stavební technologii, kterou lze snadno doplnit i jiným materiálem, například dřevem. A dřevo s betonem velmi dobře ladí, jestliže využijete výhod obou materiálů. Beton totiž odlijete do tvarové formy (v podstatě jakéhokoli povrchového vzoru), takže může připomínat (imitovat) hladký či lámaný kámen, cihly, dřevěné obklady, rákos či proutí, může vytvářet na povrchu geometrické obrazce, zkrátka nejde jen o fádní hladkou stěnu, jakou znají vojáci z kasáren.

prorostlá zeď

K různým imitacím povrchu betonu betonových plotů Brno se pak snadno zvolí varianta dřevěných latí, resp. jejich konkrétní lazura. Takto můžete docílit zajímavého řešení v rovném i členitém terénu, v domovní zástavbě i v rekreační oblasti, stačí zapustit do země opěrné sloupky, mezi ně zasunout základní jednu nebo dvě řady betonových desek a na ně pak klást latě, nejlépe vodorovně, překládané pod třicetistupňovým úhlem lehce přes sebe. Výsledek příjemně překvapí zvláště tehdy, jsou-li desky z betonu světle šedé nebo krémové, a jsou sladěné s povrchem dřeva v odstínu výrazně kontrastním, např. oliva, oregonská pinie, akát, třešeň nebo mahagon.