Podél řeky Lužnice vede mnoho zajímavých turistických i cyklistických tras. Jižní Čechy jsou obecně považovány za jednu z nejkrásnějších lokalit Česka a turističtí průvodci nešetří chválou prakticky v žádné části jihočeského regionu, počínaje Pošumavím v okolí Horažďovic, Sušice a Písku až po Táborsko, Českobudějovicko a Novohradské hory.
Stačí zadat do některé z webových map turistické rozlišení s označením všech zajímavých tras a zatočí se vám z tolika informací hlava. Kam vyrazit, abychom si skutečně užili, kde nebude hlava na hlavě, a kde budou cyklostezky bezpečné a vhodné i pro méně zdatné výletníky?
Stezka podél řeky Lužnice
Jestliže se skutečně řadíte k lidem vyznávajícím pohodový životní styl, neradi spěcháte, milujete pobyt v přírodě, chcete kolem sebe vnímat krásy malebné krajiny a součástí vaší rodiny jsou i děti, vydejte se s námi podél jedné z nejkrásnějších českých řek. Obdivují ji vodáci, pěší turisté i cyklisté, má charakter převážně rovinatý, pouze pod Táborem se zařezává hlouběji do údolí.
Není tedy vůbec s podivem, že se tvořiví lidé rozhodli v roce 2014 prosadit projekt dálkové trasy. Vznikl na základě spolupráce mezi Českem a Rakouskem, na jehož území také Lužnice pramení. Odtud vede trasa o délce 230 kilometrů napříč městečky Gmünd a Weitra, za městem Litschau řeka vstoupí do Třeboňské pánve, rozvětvuje se na Starou a Novou řeku, protéká městy Veselí nad Lužnicí a Soběslav, tvoří dominantu města Tábora a pod Bechyní se vlévá u Týna nad Vltavou do Vltavy.
Stezka vede přímo podél řeky, na trase je mnoho ubytovacích kapacit, železniční koridor a dobré silniční spojení, je tedy možné kdekoli cestování přerušit či ukončit. A co vás na ní čeká?
Především rovinatý ráz krajiny, nenáročná jízda na kole, vodní ptactvo, lesy, louky, zatopené pískovny, peřeje pod Táborem, modravé hladiny jihočeských rybníků, starobylé památky – zámek a klenutý most v Bechyni, hrad Kotnov, zřícenina hradu Příběnice, působivé náměstí v Soběslavi a historické centrum města Tábor.