Jak začít sportovat?

Sportování by nemělo být sprosté slovo, i když si to mnoho Čechů myslí. Patříme mezi nejobéznější národy nejen starého kontinentu, ale dokonce i světa. Na vině jsou tři faktory – tučné jídlo, přemíra alkoholu a pasivita. Chcete-li se cítit lépe než doposud a také tak vypadat, měli byste všechny tři tyto faktory změnit, zvláště tedy ten poslední. Sportování rozhodně není zlo. Není nutné drtit žádné rekordy. Bohatě postačí se hýbat rekreačně tak, aby vás to, pokud možno co nejvíce bavilo.
jízda na sněhu
Konzultace
Před tím, než poprvé vyběhnete do parku nebo vyjedete na kole, byste měli svůj zdravotní stav zkonzultovat se svým praktickým lékařem. Ten dle vyšetření zjistí, který typ sportu můžete vykonávat a který ne. Například lidé, kteří mají vysokou hypertenzi neboli vysoký tlak, by neměly zvedat příliš velká břemena, tudíž posilování, alespoň ze začátku padá. Aerobní cvičení však může vykonávat prakticky každý.
Kondice
Tím nejlepším, co můžete pro své tělo udělat, je zlepšit si kondici. Pod tímto pojmem se skrývá vaše schopnost zvládnout určité penzum zátěže. Pokud jste nikdy v životě nesportovali, zapotíte se asi už hned na začátku, ale v případě, že vytrváte, můžete se dočkat velice zajímavých výsledků. Pravidelné aerobní cvičení zlepšuje dech, posiluje srdeční sval, tím zlepšuje průtok krve, snižuje množství tuku a špatného cholesterolu v těle a ve neposlední řadě se při něm vyplavují takzvané hormony štěstí, díky kterým se vám zlepší i duševní zdraví.
běh po lesní cestě
Jaký sport?
Aerobních sportovních aktivit je skutečně celá řada a záleží na tom, které vám budou dělat dobře a které ne. Například takový základní pohyb jako je běh není pro každého, často u něj trpí kolena. Jezdění na kole je však už něco jiného. Vhodné jsou i procházky, ale třeba i práce na zahrádce. Důležité je, abyste pohyb zařadili do svého repertoáru alespoň třikrát týdně.