Jsou okrasné svíčky vhodná dekorace?

Asi každý z nás chce, aby byl jeho dům byl co nejhezčí a působil co nejútulněji. K tomu nám pomáhají nejrůznější dekorace, které se postaví například na poličku, kde přitahují pozornost a pomáhají tak dotvářet žádoucí atmosféru domova.

Jednou z těch nejpopulárnějších jsou pak okrasné svíčky Nefertem. O co se jedná? V podstatě se jedná o klasickou svíčku, jejíž vosk není bílý ale barevný a která je velmi často tvarovaná do nejrůznějších tvarů. Velmi často je také parfémovaná, takže působí zároveň i jako vonná.

svicka1

Na rozdíl od té klasické není jejím úkolem poskytovat světlo například v době výpadku proudu nebo tam, kde elektřina není, jako například při táboření pod stanem, nýbrž být pouze předmětem obdivu. I z tohoto důvodu velmi často není nikdy zapálena. Koneckonců, byla by jí škoda.

A proč je to tak oblíbený dekorační předmět? Jednoduše proto, že je levný a lze jej sehnat ve velkém množství tvarů i barev. Navíc bývají v obchodech naaranžovány a nasvíceny tak, aby jejich vzhled vynikl a vypadal co nejlépe.

Avšak je skutečně dobré tyto svíčky používat? Popravdě řečeno, ne. Ve většině případů jsou totiž poměrně zbytečné a na poličce obvykle nevypadají tak dobře. Dále je zde fakt, že většina z těch, které koupíte v obchodě s levným zbožím, je spíše kýč než vkusná dekorace.

svicka2

Faktem totiž je, že lidé mají často problém odlišit kýč od skutečného umění. I to je důvod, proč se prodává tolik plakátů a tapet se západem Slunce či mořským pobřežím. U těchto svíček to není jiné. Vidíme takové, které mají v sobě flitry, jiné jsou dokonce elektrické, takže mohou svítit, aniž by se vosk (který je zde nahrazen nejčastěji umělou hmotou) roztekl.

Závěrem tedy ano, dekorace jsou určitě vhodné. Avšak i zde platí, že méně znamená více. Raději vybírejte takové, které u vás doma skutečně budou působit dobře, spíše než ty, které se vás pokusí v obchodě upoutat svým vzhledem.