Krabice deskovek lžou

1. Věk na krabici znamená něco jiného, než si myslíte.
Pokud jste někdy držely v ruce krabici nějaké deskové hry, jistě jste si na ní všimli čísla značícího, od kolika let smějí danou hru děti hrát. Na některých starších je psán i horní limit, většinou 99 let, což mi vždy připadalo jako vtip. Nebo opravdu chtěli říct, že století lidé jsou již natolik senilní, že by danou hru, která je třeba od 6 let, nezvládli hrát?
3 kostky
To mi přijde dost ageistické, což znamená diskriminující vzhledem k věku, podobně jako rasistický diskriminuje podle rasy a sexistický diskriminuje podle pohlaví.
Nicméně zpátky k věkům napsaným na krabicích her. Neznalý člověk by si mohl říct, že když je hra např. od desíti let, může ji hrát i jedenáctiletý, dvanáctiletý a klidně i pětadvacetiletý, zkrátka kdokoli, komu již bylo 10. Tak tomu ale není. Existují totiž dospělí, kteří rádi hrají deskovky, ale nikdy by nehráli hru, která má být od 12 let. Číslo na krabici totiž znamená víc než jen věk. Znamená i obtížnost dané hry. Proto se i dospělí, kteří nemají děti a vzorně používají antikoncepci, dívají na to, od kolika let hra, jejíž koupi zvažují, je, protože to podá důležitou informaci i jim.
Neznamená to, že číslo na krabici nemá s věkem nic společného. Je ale mnohem víc orientační, než by většina rodičů řekla. Ve světě deskovek jde víc než o věk o zkušenosti. Když někdo hraje od nejútlejšího dětství, zvládne klidně v devíti hru pro dvanáctileté. A naopak, když někdo v životě deskovku nehrál, nemusí danou hru zvládat ani ve třiceti. Sami musíte přijít na to, které vám sedí.
 Šachové figury
2. Čas trvání na krabici znamená něco jiného, než si myslíte.
Rozepsal jsem se o věku, a tak k času trvání jen krátce. Stručně řečeno: hra vám bude v 90 procentech případů trvat déle, než jak říká krabice. Někdy za to můžou výrobci, kteří špatně odhadli čas, jindy hrajete hru poprvé nebo ji hrajete s někým, kdo ji hraje poprvé. Anebo hrajete s někým, pro koho je každá hra šachový turnaj bez časového limitu. Neříkám, že hry nejdou zahrát rychleji, než říká krabice. Musíte danou hru ale všichni znát a snažit se hrát co nejrychleji. Což někdy nebývá tak zábavné.